Ránézel egy kis négyzetekkel és számjegyekkel teli titokzatos táblára és azon tűnődsz: miről szól ez a játék? Mit csináljak? Hogyan kell játszani? Ebben a cikkben válaszokat találhatsz ezekre a kérdésekre és mindent részletesen elmagyarázunk.
Először is fontos tudni, hogyan kezdheted el a játékot. Ehhez a bal egérgombbal a játéktáblára bárhova kattinthatsz. Ezután a megjelenő számok alapján ki kell találnod, hol találhatók az aknák, ezeket zászlókkal jelöld, majd további számokat kell felfedezned a további aknák megtalálásához. Ezt a kis bevezetőt szem előtt tartva, engedd meg, hogy gyakorlatban is bemutassuk, hogyan oldható meg egy Aknakereső játék.
Útmutató: hogyan kell játszani az Aknakeresőt?
Tipikusan így kezdődik egy Aknakereső játék: egy sok négyzetből álló játéktáblát látunk. Ezeket a négyzeteket „mezőknek” nevezzük. A játék kezdetén minden mező le van fedve. Egy mezőt a bal egérgomb kattintásával fedhetünk fel. Ha a felfedett mező alatt akna található, az akna felrobban és a játékot elveszítjük. Szerencsére az első felfedett mező soha nem takar aknát. Az első lépéshez bármelyik mezőt választhatjuk. Ezúttal a középen lévő mezőt választjuk ki: ezt a játékot úgy kezdjük, hogy a bal egérgombbal a kék körrel jelölt mezőre kattintunk.
Az első lépéssel egy nagy területet nyitottunk meg. Sok üres mezőt látunk közvetlenül a tábla közepén, valamint két, fedett mezőkből álló, számokkal körülvett foltot: egy folt található a bal és egy a jobb oldalon. Ezeknek a számoknak köszönhetően kikövetkeztethetjük, hogy mely lefedett mezők alatt található akna. Vegyük például a piros körrel jelölt mezőt. Az 1-es számjegyet tartalmazza, ami azt jelenti, hogy a körülötte lévő mezőkben összesen pontosan egy akna helyezkedik el. A számmal jelölt mező körül összesen nyolc mező található. Ezek közül hetet már felfedtünk: a bal oldali három üres, csakúgy, mint az alatta lévő. A jobbra található mezőben egy 2-es szám található és két mezőben az 1-es számjegy: az egyik a pirossal bekarikázott 1-es fölött, a másik pedig tőle átlósan jobbra lefelé. Mivel ezeket a mezőket már felfedtük, nem tartalmazhatnak aknát. Az egyetlen továbbra is lefedett mező az átlósan jobbra fent található, kékkel bekarikázott mező. A pirossal bekarikázott 1-es mellett csupán egyetlen akna található és csak egyetlen búvóhely: a kékkel bekarikázott mező. Ezért ezt a mezőt megjelölhetjük egy zászlóval. Ehhez kattintsunk rá a jobb egérgombbal.
Most, hogy megtaláltuk az első aknánkat és kitűztük az első zászlónkat, az újonnan felfedezett információkat felhasználhatjuk arra, hogy megtaláljuk mely szomszédos mezők nem rejtenek aknát. Nézzük a piros körrel jelölt mezőt. Ebben a mezőben egy 1-es található. A mezővel hat felfedett mező szomszédos: balra három üres mező, alatta egy 1-es számmal jelölt, valamint két 2-es számmal jelölt: egyik felette, a másik pedig átlósan balra lent. Továbbá a pirossal bekarikázott, 1-es számmal ellátott mező mellett 2 lefedett mező található: az egyik tőle jobb, zászlóval jelölve és a másik átlósan jobbra felfelé, kékkel bekarikázva. A gondolatmenet a következő: a pirossal bekarikázott mező szomszédságában csak egy akna található és ezt az aknát tőle jobbra már megjelöltük egy zászlóval. Ezért a fennmaradó szomszédos mezők nem tartalmazhatnak aknákat. Egyetlen lefedett mező maradt, ezt kékkel bekarikázva jelöltük. Mivel nem tartalmazhat aknát, a bal egérgomb kattintásával felfedhetjük.
Most megismételhetjük a második lépést. Vess egy pillantást a pirossal bekarikázott mezőkre! Mindkettőben az 1-es szám található. Mindkettő mellett csak egy-egy lefedett mező van, ezeket kékkel karikáztuk be. Ennél fogva a kékkel bekarikázott mezők egész biztos aknát rejtenek. A jobb egérgombbal kattintva jelöljük meg őket egy-egy zászlóval.
Most néhány akna megjelölése után ismét kereshetünk aknamentes mezőket. Koncentráljunk a piros körökkel jelölt két mezőre! Ahogy korábban, mindkét mező egy-egy 1-es számot tartalmaz és mindegyik szomszédjában már van egy zászlóval jelölt mező. Sőt, mindkettő mellett egy-egy zászló nélküli lefedett mező található. Ezeket a lefedett mezőket kékkel karikáztuk be. Mivel az 1-es tartalmazó, pirossal bekarikázott mezők mellett több akna nem helyezkedhet el, a kékkel jelölt mezők egész biztos nem tartalmaznak aknát. Így mindkettőt felfedhetjük, vagyis rájuk kattinthatunk a bal egérgombbal.
Az előző lépésben új számokat fedtünk fel. Ezek közül az egyik a pirossal bekarikázott 2-es számjegy. Ez mellett a 2-essel jelölt mező mellett már van két akna: egyik alatta, a másik átlósan balra fent. Ezért e 2-es mellett több akna nem helyezkedhet el. Az összes szomszédos lefedett mezőt biztonságosan felfedhetjük. Négy ilyen mező van: három a bekarikázott 2-estől jobbra, egy pedig felette. A négy mező felfedéséhez mindegyikre kattintsunk a bal egérgombbal!
Az előző lépésben felfedett mezők egyike üres volt. A játék automatikusan megnyitotta egy nagyobb üres mezőkből álló területet és néhány számmal jelölt mezőt. Most már koncentrálhatunk a pirossal bekarikázott, 2-es számjegyű mezőre. Mivel a mezőben a 2-es található, a mezőt pontosan két aknának kell érintenie. És pontosan két lefedett szomszédos mező van, ezeket a kék ellipszis jelöli. E két lefedett mező alatt biztos akna található, ezért a jobb egérgombbal kihelyezhetjük rájuk a zászlót.
Ezzel a lépéssel el is készülünk a játéktábla jobb felével. Látható, hogy a pirossal bekarikázott 1-es mező már érintkezik egy aknával – ezt az aknát az előző lépésben jelöltük meg. Ezért az 1-es mellett több akna nem lehet, a kékkel bekarikázott mezőn sem. A mezőt a bal egérgombbal kattintva felfedhetjük.
A játéktábla bal oldala sokkal trükkösebb, mint a jobb oldal. Nincs több nyilvánvaló lépés, ahol 1-es vagy 2-es számjeggyel jelölt mező mellett pontosan ugyanannyi lefedett mező található. Ezúttal komolyan át kell gondolnunk a helyzetet. Nézzük a lilával bekarikázott 1-est! Mellette pontosan egy aknának kell elhelyezkednie. Két lefedett mezővel szomszédos, ezeket a zöld ellipszis jelöli. Azt tudjuk, hogy a zöld ellipszisben pontosan egy aknának kell lennie, de azt még ki kell derítenünk, hogy a két mező közül melyik alatt van. Most vegyük a kékkel bekarikázott egyest! Azt már tudjuk, hogy a zöld ellipszisben van egy akna. Az ellipszis a kékkel bekarikázott 1-es szomszédja, ami annyit jelent, hogy a kékkel bekarikázott 1-es mellett található mezők közül másik nem tartalmazhat aknát. Ebben az esetben a piros körrel jelölt mező nem rejthet aknát. Miért? Mert ha igen, akkor a kékkel bekarikázott 1-es mellett két akna van: egyik a piros körben, a másik a zöld ellipszisben. Mivel az zöld ellipszisben kétségkívül van akna, a piros körben nem lehet. Így aztán rákattinthatunk a pirossal bekarikázott mezőre és felfedhetjük.
A dolgokat most már sokkal könnyebb kezelni. Gyorsan megállapíthatjuk, hogy a zöld körökkel jelölt két mező alatt egész biztos akna van. Miért? Először is, a kékkel bekarikázott 2-es mező miatt. A 2-es mellett csak két lefedett mező van, így ezek alatt aknának kell lennie. Másodszor, a pirossal bekarikázott 3-as miatt. A 3-as szomszédságában már van egy zászlóval jelölt akna. Emellett két lefedett szomszédos mezővel rendelkezik, melyek alatt mindenképpen aknának kell lennie. Ezért a zölddel jelölt két mezőre kitűzhetjük a zászlót.
Ebben a lépésben két olyan mezőt látunk, melyek már rendelkeznek az elegendő számú szomszédos zászlóval. Nézzük a pirossal bekarikázott 1-est és 2-est. Az e mellett a két mező mellett található lefedett mezők alatt nem lehet akna, ezért ezeket biztonsággal felfedhetjük. Ezért kattintsunk a bal egérgombbal az összes kékkel bekarikázott mezőre!
Ezúttal visszatérünk az aknakereséshez. Koncentráljunk a pirossal bekarikázott mezőre! A szomszédjában két aknának kell lennie. Az alatta lévőt már megtaláltuk és megjelöltük. A másiknak az egyetlen maradék lefedett mezőben kell lennie, amit kék körrel jelöltünk. Kattintsunk erre a mezőre a jobb egérgombbal!
Most nézzük a piros körrel jelölt 1-es mezőt! A szomszédjában már található egy akna, így a többi szomszédos lefedett mezőt – kék ellipszissel jelölve – biztonságosan felfedhetjük.
Vess egy pillantást a játéktábla bal felső sarkában található számlálóra! Jelenleg a „002” felirat látható, ami azt jelenti, hogy a játéktáblán még két akna található. Ebben a lépésben ezeket fogjuk megtalálni. Nézzük meg a pirossal bekarikázott 1-est és 2-est! Mindkettő csupán egy-egy lefedett mezővel érintkezik, és mindkettő azt jelzi, hogy még egy-egy szomszédos aknája van. Éppen ezért, a maradék két aknának a kékkel bekarikázott mezők alatt kell elhelyezkednie.
Az összes aknát bejelöltük zászlóval, de a játékot még nem nyertük meg. Ennek oka, hogy a játék megnyerésének feltétele az összes aknamentes mező felfedése. Valójában zászlókat nem is kell használnod, ha meg tudod jegyezni az aknák helyét. Viszont ez a tapasztaltabb játékosok előtt álló kihívás. Ebben az oktatóanyagban használjuk a zászlókat és a játék megnyeréséhez a bal egérgomb kattintásával az összes maradék, kékkel bekarikázott mezőt fel kell fednünk.
Nézd csak a játéktábla tetején található boldog, napszemüveges sárga arcot! Azt jelzi, hogy a játéknak vége és nyertél! Most nézd meg a játéktábla jobb felső sarkában található számlálót! Az eltelt időt mutatja. A „231” azt jelenti, hogy 231 másodpercre volt szükségünk a játék befejezéséhez. Ez nem különösebben jó eredmény, de mivel ez egy kezdőknek szóló oktatóanyag, aggodalomra semmi ok.
Ha szeretnéd, megnézhetsz egy oktatóvideót a YouTube-on:
Minták
Az alapokat már elsajátítottad. Tudod, hogy találhatod meg az aknákat és az aknamentes területeket. De ennek a logikai gondolkodásnak a kialakítása sok időt igényel! Természetesen minél többet gyakorolsz, annál gyorsabb vagy. De van megoldás a valóban gyors játékmenetre?
Igen. Ha elég ideig játszol észre fogod venni, hogy a számjegyek bizonyos mintái jelzik az aknák helyét, illetve azt hol nem lehet akna. Gyakorlással megtanulhatod ezeket a mintákat és egyre gyorsabban fel fogod őket ismerni. Végeredményben, nem is logikus gondolkodásról van szó. Látod a számokat és azonnal tudod, hol helyezkednek el az aknák. Nézzük meg a legegyszerűbb példát: az „1-es a sarokban”.
A sarokban elhelyezkedő 1-es egy „nyilvánvaló” minta, amelyet korábban használtunk az oktatóanyagban. Nézd meg a fenti képek közül az elsőt és próbáld megtalálni az összes olyan 1-est, aminek a szomszédságában csak egy lefedett mező található. Ezeket a második képen pirossal bekarikáztuk. Ezek az „1-esek a sarkokban”. Már tudjuk, hogy egy akna mindenképpen a mellettük található egyetlen lefedett mezőn lesz. A harmadik képen ezeknek az aknáknak a helye egy-egy bombával van jelölve.
Az 1-es a sarokban egy nyilvánvaló minta, mert nagyon gyorsan megtanulható. Az alaplépések elsajátítása után nem sokkal már nem lépésről lépésre haladsz: keress egy 1-essel jelölt mezőt, számold meg a rendelkezésre álló lefedett mezőket és gondold át, hogy egyeznek-e a számok. Ránézel a táblára, és azonnal látod a sarokban elhelyezkedő 1-eseket, és azt is tudod, hogy melléjük zászlókat kell kihelyezned. Így működnek a minták.
A legnépszerűbb, de kevésbé egyértelmű minta az 1-2-1 minta. Ebben a mintában van egy 1-es, egy 2-es és egy 1-es található egymás mellett, ebben a konkrét sorrendben. Ha ilyen felállást látsz, az 1-esek mellett két akna helyezkedik el, a 2-es sarkainál. Ezen számok mellett elhelyezett zászló befolyásolják a mintát és ezek mennyiségét ki kell vonni, mielőtt eldöntöd, hogy valóban egy 1-2-1 mintával van dolgod, vagy sem. Néha előfordul, hogy annak ellenére, hogy egy 1-es, egy 2-es és egy 1-es mezőt látsz, az mégsem az 1-2-1 minta, és nagyon gyakran az 1-2-1 minta más számokból épül fel. Ez nem hangzik túl egyszerűnek, ezért nézzünk meg néhány példát!
Nézzük a játéktábla egy töredékét az első képen! Ez a táblarész közvetlenül a nyitó lépés után jelenik meg. Ebben a nyitó lépésben két 1-2-1 minta látható, az egyik vízszintesen, a másik függőlegesen. Ezeket az 1-2-1 mintákat a második képen piros ellipszisek jelölik. Egy haladó játékos amikor erre ránéz, azonnal tudja hol helyezkendek el az aknák: mindkét 2-es lefedett sarkában van egy-egy akna és az 1-2-1 mintával több akna nem érintkezik. A jobb oldali képen az aknák helyét bombák jelölik. Az aknamentes mezőket áthúzott bombákkal jelöltük.
Előfordul, hogy a legelső kattintás egy olyan konfigurációt fed fel, ami kedvét szegi a kezdő játékosoknak. Erre egy példát fent, a bal oldali képen láthatunk. 1-esek nincsenek a sarkokban, így nem egyértelmű azonnal az aknák elhelyezkedése. Legalábbis egy kezdő játékos számára. Egy haladó játékos azonnal felismeri az 1-2-1 mintát, amelyet a második képen piros ellipszis jelöl. Ezzel a mintával az 1-esek mellett vagy a 2-es sarkainál mindig két akna található. Ezzel a mintával több akna nem érintkezik. Ez látható a jobb oldali képen: az akna jelöli az aknák helyét, és az áthúzott akna jelöli, hol nem helyezkedhetnek el aknák. Játékosként biztonsággal kihelyezhetjük a zászlókat a első szimbólumok helyére és bal egérgombbal rákattinthatunk az utóbbi szimbólumokra.
Itt egy 1-2-1-es minta található, a 2-2-2 számsor ellenére. Ennek oka, hogy a két külső 2-es mellett is vannak aknák. Minden esetben, ha egy szám mellett zászló található, 1-et kivonhatunk a számból és úgy tekinthetünk rá, mintha új értékkel rendelkezni és az akna nem is létezne. Itt, a 2-2-2 helyett a kivonással 1-2-1 lesz a minta és a minta fölött és alatt kihelyezett aknák „nem léteznek”. Következésképpen egy haladó játékos azonnal tudja, hogy két akna helyezkedik el: az egyik a felső 2-től jobbra, a másik az alsó 2-től jobbra. A mintával érintkező összes többi lefedett mező aknamentes. Ez látható az utolsó képen: két aknát megjelölhetünk zászlóval (bombákkal jelölve) és a másik három mezőre rákattinthatunk a bal egérgombbal (áthúzott bombákkal jelölve), hiszen ott nincsenek aknák.
Ez egy másik példa a kihelyezett zászlók figyelembevételével más számokból kialakuló 1-2-1 mintára. Itt a 2-2-1 látható, de az első 2-es értékét a fölötte kihelyezett zászló 1-re csökkenti, így az 1-2-1 mintát kapjuk. Ennek köszönhetően gyorsan megtalálhatjuk a két aknás és a két aknamentes mezőt.
Itt a helyzet még bonyolultabb, mert két zászló érintkezik egy 3-3-1 mintával. A két zászló figyelembevétele után a minta 1-2-1 sorra csökken. Mindkét zászló a felső 3-as mellett van, ezért ebből a 3-asból kell kivonnunk 2-t. Az alsó zászló az alsó 3-as szomszédja is, ezért ebből az 3-asból 1-et vonunk ki. Ennek eredménye: (3-2)-(3-1)-1 ⇒ 1-2-1. Ez azt jelzi, hogy két akna van: egy a felső 3-astól jobbra és egy az alsó 1-estől jobbra. A mintával szomszédos többi lefedett mező aknamentes.
Ez egy egyszerű és gyakori helyzet. A játéktábal széle melletti 1-3-2 számsort a szomszédos zászló 1-2-1-re csökkenti.
Ebben a példában azt láthatjuk, hogy egyetlen zászló hogyan befolyásolhatja mindhárom számot, a mintát 2-3-2-ről 1-2-1-re változtatva.
Az 1-2-1 minta utolsó példájában három aknát látunk, amelyek a 2-3-3 mintát 1-2-1-re módosítják. Ennek eredményeként két aknát és három aknamentes mezőt találunk.
Honnan tudjuk, hogy ez helyes? Honnan tudjuk, hogy az aknák az összes fenti esetben az adott mezőkön helyezkednek el? Erre logikus érveléssel lehet rájönni. Tegyük fel, hogy a középső 2-es mellett található egy akna (lásd a legelső függőleges példát). Viszont a 2-es mellett két aknának kell lennie. Akkor hova kerüljön a második akna? A középső 2-es alatt és fölött is 1-es helyezkedik el, és mindkettőhöz tartozik már egy-egy zászlóval jelölt akna. Ezért középre nem lehet aknát helyezni. Az aknáknak a felső 1-es és az alsó 1-es mezőkkel egyaránt határosnak kell lenniük. És mivel 1-es mezőkről beszélünk és csak egyetlen akna érintkezhet velük, az összes többi velük szomszédos mező csak aknamentes lehet.
Van még egy viszonylag gyakori minta, amit érdemes a kezdeteknél megtanulni: 1-2-2-1. Az 1-2-1 mintához hasonlóan az 1-2-2-1 szintén megoldható logikával. Azonban, a megoldás épp ellentétes. Az 1-2-1 esetében a megoldás az akna-üres-akna, míg az 1-2-2-1 esetében az üres-akna-akna-üres. Más szóval, az 1-2-1 esetében az 1-esek mellett helyezkednek el az aknák, míg az 1-2-2-1 esetében az aknák a 2-esek mellett vannak.
Itt egy függőleges 1-2-2-1 mintát látunk. A két 2-es mellett két akna van, viszont a mintával szomszédos többi mező aknamentes.
Itt, egy zászló figyelembevétele után 1-2-2-1 mintát látunk. Az aknák a két 2-es felett vannak és az 1-esek feletti mezőkön nincs akna.
Ez egy hasonló helyzet. Az egy zászló az 1-2-2-2 mintát 1-2-2-1-re csökkenti.
Az utolsó példában egy zászlót látunk, amely két számot módosít: a 2-3-2-1 1-2-2-1-re változik, mert a zászló érintkezik a 2-essel és a 3-assal is.
Sok más minta is létezik, némelyik népszerű, némelyik ritka, némelyik nagyon hasznos, némelyik pedig teljesen haszontalan. Ha többet szeretnél megtudni az Aknakereső mintákról, olvasd el a Minták útmutatója az Authoritative Minesweeper weboldalon vagy a Stratégiai útmutatót a Minesweeper Wiki weboldalon.
Tippek és trükkök
Rendben. Most már tudod, hogyan használhatod a logikát az Aknakereső megoldásához. És már ismersz néhány mintát, így gyorsan tudsz játszani. De léteznek olyan trükkök, amik még jobban felgyorsítják a játékot? A válasz: igen.
Kérdőjel – kapcsold ki. Ez a funkció az eredeti Aknakeresőben volt, ezért kompatibilitási okokból gyakran az újabb verziókban is megtartják. Ennek ellenére, a tapasztalt játékosok számára teljesen haszontalan. A jobb egérgomb kattintásának feladata a zászló kihelyezése és eltávolítása, semmi több.
Szám kattintások – eddig arról beszéltünk, hogy a bal egérgomb használatával a lefedett mezőket felfedjük és a jobb egérgombbal egy lefedett mezőre zászlót helyezünk ki. Vannak azonban más lehetséges kattintások is. Ha bal egérgombbal egy olyan számra kattintasz, amely szomszédságában már megfelelő számú zászló van kihelyezve (például egy 3-as mellett 3 zászló található), akkor az összes szomszédos lefedett mezőt felfedjük. Ezzel a funkcióval több kattintás helyett egyetlen kattintással több lefedett mezőt fedhetünk fel.
Játék a billentyűzettel – két kézzel is játszhatsz. Mindössze annyit kell tenned, hogy az egeret egy lefedett mező felé helyezed, majd a Szóköz billentyű lenyomásával kihelyezhetsz/eltávolíthatsz egy zászlót, illetve az Enter billentyűvel felfedheted a mezőt. A Szóköz vagy az Enter gombnak egy számmal jelölt mező feletti lenyomásával az összes szomszédos lefedett mező megnyitjuk, amennyiben a megfelelő számú zászló már ki van helyezve.
Zászlók nélkül – egyes játékosok inkább nem helynek ki zászlókat. Ez azt jelenti, hogy a játék közen kevesebbszer kattintanak, így a játékmenet is felgyorsulhat. Vitatható, hogy ez valóban gyorsabb játékmenetet eredményez-e, mert a játékosnak emlékeznie az aknák helyére, illetve nem lehet a számokra kattintva több lefedett mezőt felfedni. Az igazán haladó játékosok néha itt-ott kihelyezik a zászlókat, ha ezt hasznosnak tartják, viszont a legtöbb esetben nem használnak zászlókat.
Szuperszonikus mód – az Aknakereső egyes verzióiban a játékos használhatja az egeret, de kattintások nélkül. Hogyan lehetséges ez? Amikor az egérkurzort egy mező felé helyezzük, automatikusan egy zászlót helyezünk ki rá. Amikor az egérkurzort egy számmal jelzett mező felé helyezzük, az összes szomszédos lefedett mezőt automatikusan felfedjük, amennyiben a mező körül kihelyezett zászlók száma megegyezik a mezőn található számmal. Ez a játékmód ugyanannyi logikai gondolkodást igényel, mint a hagyományos játék, viszont nagyan felgyorsítja a játékmenetet. Ennek az az oka, hogy a kattintás helyett az egér mozgatásával eldönthetjük, hogy hová helyezzük a zászlókat és melyik mezőket fedjük fel. Sajnos ez a funkció nem érhető el az Aknakereső online verziójában. Azonban a játék más verzióiban megtalálható, ilyen például a minesweeper.us.
Van még egy fontos tipp, amely nem függ össze a játék gyorsaságával, viszont fontos, hogy ne feledkezzünk el róla, különösen kezdő játékosok esetében. Ha hibát vétesz, rossz mezőre helyezel egy zászlót és ennek következtében felrobbantasz egy aknát és veszítesz, a játék megmutatja hol hibáztál. A helytelenül elhelyezett zászló áthúzott aknával van jelölve. Sokan tévesen azt feltételezik, hogy az áthúzott akna ott van, ahol egy aknának kellene lennie. Nézzük meg az alábbi példát!
Mi történt itt? A játékos helyesen helyezte ki a zászlókat a 2-3-2 sor mellett. Ezek a zászlók még mindig zászlókként vannak ábrázolva. Ezt követően azonban a játékos egy zászlót helyezett a 2-es fölé. Ott nem volt akna (emlékezzünk az 1-2-1 mintára), vagyis a zászló kihelyezése hibás; ez most egy áthúzott aknával van jelölve. A bal oldali piros háttérrel jelzett bomba az a mező, amelyet a játékos felfedett és ami felrobbant, mert egy akna volt alatta. Sok játékos egy ilyen képre nézve azt látja, hogy két akna érintkezik egy 1-essel: az egyik a piros hátterű bomba és a másik az áthúzott bomba. Ezek a játékosok úgy gondolják, hogy a játéknak azért lett vége, mert az 1-es mellett két akna található. Viszont ez nem igaz. Csak egy akna helyezkedett el az 1-es mellett és a játék tökéletesen működik.
Elakadás
A hagyományos Aknakeresőben az aknák elhelyezkedése véletlenszerű. Ennek eredményeként néha nincs garancia arra, hogy a játékot csupán logika használatával meg lehet oldani.
Sok tapasztalt játékos túlságosan ismeri az ilyen helyzeteket, amelyek frusztráció könnyeit, visszatérő rémálmokat vagy néha akár enyhe PTSD eseteit eredményezhetik. Ebben a példában, egy hosszú és fárasztó játék után, a játékos majdnem megoldott egy Haladó szintű Aknakereső játéktáblát, tűrhető időn belül. És most az utolsó lépéshez azt kell megtippelnie, hol van az utolsó akna. A piros ellipszissel jelölt mindkét mező esetében egyforma az akna valószínűsége, és ezért a játékos képességeitől függetlenül a játék végeredménye egy pénzfeldobás esélyére csökkent. Ez különösen frusztráló a kevésbé tapasztalt játékosok számára, akiknek egy Haladó nehézségi szintű játék megoldása sok időt és erőfeszítést igényel. És végül mindez az idő és erőfeszítés gyakran elvész a balszerencse miatt.
Lehet, hogy egy játékon belül ez egyszer sem fordul elő, egyszer vagy akár többször előfordul. Az, hogy a játék során szükség lesz-e a találgatásra, csupán szerencse kérdése és minél nagyobb a tábla, annál gyakrabban fordul elő. A Haladó nehézségi szinten a játékosnak akár négy vagy ennél több alkalommal is találgatnia kell. Ha minden egyes találgatás olyan, mint a pénzfeldobás (ez nem mindig van így, de maradjunk az egyszerű példánál), akkor a játék megoldásának esélye ugyanannyi, mint négyszer egymás után fejet dobni az érmével, vagyis kevesebb mint 10%. A tábla méretének megduplázása kétszeresére növeli a találgatások számát. Ezért ritkák a nagy méretű Aknakereső játéktáblák. A játék túlságosan frusztráló lenne, hiszen a többszöri találgatás a nyerés esélyét gyakorlatilag nullára csökkenti, a játékos képességeitől függetlenül.
Meg lehet oldani ezt a problémát? Igen. A találgatással kapcsolatos probléma a legtöbb az Aknakereső legtöbb verziójában jelentkezik, viszont a miénkben nem. A mi Aknakereső verziónkban megtalálható úgynevezett „tisztán intelligencia” játékmód. Ha ebben a játékmódban játszol, a létrehozott tábla minden esetben szükségszerűen megoldható. Ez azt jelenti, hogy soha nem kell találgatni az akna helyét, és a játék csupán logikára hagyatkozva megoldható. Hogyan lehetséges ez? Új játéktábla létrehozásakor a játékmotor ellenőrzi, hogy az adott játéktábla megoldható-e találgatás nélkül. Ha ez nem lehetséges, a játék módosítja a táblát, újra ellenőrzi, és a ciklus addig folytatódik, amíg a játék nem talál egy találgatások nélkül megoldható játéktáblát. Alapértelmezés szerint a „tisztán intelligencia” játékmód van kiválasztva, így az Aknakeresővel kapcsolatos tapasztalatokat nem kell az elakadás miatt aggódva kezdeni. Ráadásul ennek a játékmódnak köszönhetően játékunkban az Emberfeletti és a Földönkívüli nehézségi szintek is elérhetőek. Emellett, ha valóban hatalmas játéktáblán szeretnél játszani, javasoljuk, hogy próbáld ki a minesweeper.us oldalon az Istenség nehézségi szintet.
Milyen gyorsan játszanak mások?
Kezdő játékosként valószínűleg eltűnődtél, hogy az egyes nehézségi szinteken mi számít megfelelő játékidőnek. Jó eredménynek tekintheted, ha a Kezdő szinten legfeljebb 10 másodperc, Középhaladó szinten 60 másodperc, Haladó szinten pedig 240 másodperc alatt befejezed a játékot. Nagyon jó eredménynek tekintheted, ha a Kezdő szinten 6 másodpercre, Középhaladó szinten 40 másodpercre, Haladó szinten pedig 100 másodpercre van szükséged a játék teljesítéséhez.
Az alábbiakban néhány videót találsz, amikben megnézheted, hogyan játszanak mások. Felhívjuk figyelmedet, hogy ez még minding csak a hobbi játékosok és nem a profi játékosok szintje.
Kezdő nehézségi szinten:
Középhaladó nehézségi szinten:
Haladó nehézségi szinten:
Emberfeletti nehézségi szinten:
Földönkívüli nehézségi szinten:
Ami a profi játékosokat illati a Világrekordok a következők: 1 másodperc Kezdő szinten, 6 másodperc Középhaladó szinten és 27 másodperc Haladó szinten. Konkrétan 2022-től a legjobb idők 0,49 másodperc Kezdő szinten, 5,80 másodperc Középhaladó szinten és 26,59 másodperc Haladó szinten.
Egyéb források
Ha szeretnél még többet megtudni az Aknakeresőről, további információkat itt találhatsz: